Jaká jsou rizika nedodržování předepsané léčby?

Lékař vám předepíše léky na vysoký krevní tlak nebo vysoký cholesterol, nějaký čas se držíte a léky berete podle předpisu, ale protože vás nic nebolí, tak postupně vynecháváte, až je přestanete brát uplně. Tato situace se stane skoro polovině pacientů, kteří kvůli tomu mají nižší kvalitu života a veřejné zdravotnictví stojí navíc miliardy korun ročně.


Přestože důsledky nedodržování předepsané léčby (tvz. medikace) mohou být velmi vážné, stále se najde velký počet lidí, kteří nedodržují předepsanou léčbu správně nebo od léčby upustí úplně. Možnost jak tuto problematiku změnit ale není pouze na straně pacientů, zapojit se musí také lékaři, lékárníci a výrobci léčiv.


Podle dvou výzkumů provedených v České republice se nesprávné dodržování předepsané léčby týká až 30 % všech pacientů s chronickými onemocněními, u vybraných nemocí je to dokonce 50 %. Přes polovinu účastníků průzkumu někdy neužilo léky dle doporučení lékaře, z toho 46 % nedodrželo předepsanou léčbu několikrát za rok a 47 % minimálně jednou měsíčně a zbývajících 7 % několikrát týdně.


Vyšší míra porušení medikace se týká pacientů s vysokým krevním tlakem, cukrovkou a vysokou hladinou cholesterolu. Důvod, proč zrovna tyto nemoci, je jednoduchý - nemoci nebolí, dlouhodobě ale zatěžují pacienta a při neléčení způsobují komplikace. Nižší míra dodržování léčby je zároveň u kuřáků a mladších lidí.


Důvodů, které vedou k nedodržování léčby je několik:

  • Nedostatečná důvěra pacienta k lékaři

  • Zlehčování závažnosti nemoci

  • Pocit, že léčba není účinná

  • Špatná zkušenost s vedlejšími účinky

  • Vysoká cena léku

Všechny výše uvedené důvody je potřeba brát vážně a je potřeba s nimi pracovat, protože nedodržování medikace sebou přináší zhoršený zdravotní stav, zkrácení života a jeho nižší kvalitu, častější hospitalizaci a s tím spojené zvýšené náklady zdravotního systému.


Řešení je několik, k základním patří lepší komunikace ze strany lékaře a lékárníka, kteří by měli pacientovi vysvětlit všechny negativní důsledky porušování léčby. Výrobci mohou přispět k řešení lepším označováním léčebných přípravků a k čemu daný přípravek slouží. Neméně důležitá je osvěta, která u nás probíhá v rámci týdne adherence koncem března. V neposlední řadě je možnost problém řešit pomocí moderní techniky chytrým dávkovačem léků Piloole, díky kterému nezapomenete ani na jednu dávku svého léku.


V současné době dávkovač Piloole vyvíjíme, v případě vašeho zájmu nám dejte vědět ve formuláři níže a my se vám ozveme.

42 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Děkujeme za váš zájem!